Local Sub-Branches

Local sub-branches are where members meet, discuss and debate political issues, make decisions and campaign in the community. We have 17 local sub-branches, and a Young Labor branch, that cover all of Canberra’s suburbs – including Norfolk Island – and you can decide to participate in any sub-branch of your choosing. To contact a local sub-branch please contact the ACT Labor office on 6247 4066.

Belconnen 
  

7.30pm, 2nd Monday of month, Canberra Labor Club, Belconnen
Aranda, Belconnen, Bruce, Cook, Hawker, Macquarie, Page, Scullin, Weetangera

Black Mountain

6.00pm, 3rd Monday of month, ACT Labor office
Acton, Lyneham, Mitchell, O’Connor, Turner

Brindabella Daytime  

12.30pm, 2nd Monday of month, Gai Brodtmann’s Office, Anketell St, Tuggeranong.
No specific geographic boundary

Canberra North 

7.30pm, 4th Monday of month, Quality Hotel, Dickson
North Ainslie, Downer, Dickson. Gungahlin, Hackett, Watson

Canberra South 

6.00pm, 2nd Monday of month, Italo Australian Club, Forrest
Deakin, Forrest, Fyshwick, Hume, Manuka, Narrabundah, Oaks Estate, Parkes, Red Hill

Daytime 

12.15pm, 1st Wednesday of month, ACT Labor office
No specific geographic boundary

Dickson Morning 

7.30am, 1st Wednesday of month, Quality Hotel, Dickson
No specific geographic boundary

Ginninderra
 

7.00pm, 3rd Monday of month, Ginninderra Labor Club, Charnwood
Florey, Higgins, Holt, Latham, Macgregor

Gungahlin
 

8.00pm, 4th Monday of month, Gungahlin Lakes Golf Club, Gundaroo Dr, Nicholls
Amaroo, Bonner, Casey, Crace, Franklin, Forde, Gungahlin, Hall, Harrison, Ngunnawal, Nicholls, Palmerston

Lanyon 


8.00pm, 2nd Tuesday of month, Burns Club, Kambah
Banks, Bonython, Calwell, Chisholm, Conder, Fadden, Gilmore, Greenway, Gordon, Gowrie, Isabella Plains, Monash, Macarthur, Oxley, Richardson, Tharwa, Theodore

Mount Ainslie 

7.30pm, 1st Tuesday of month, Quality Hotel, Dickson
Ainslie, Braddon, Campbell, City, Pialligo, Reid, Russell

Mount Rogers 

7.30pm, 1st Thursday of month, Ginninderra Labor Club, Charnwood
Charnwood, Evatt, Flynn, Fraser, Giralang, Hall, Kaleen, Lawson, McKeller, Melba, Spence

Norfolk Island 

7.00pm, 3rd Thursday of month, A.H Hall, Burnt Pine
Norfolk Island territory

Telopea 

7.30pm, 4th Thursday of the month, Canberra Club, 51 Blackall St, Barton
Griffith, Kingston, Barton, Yarralumla

Tuggeranong
 

7.00pm, 1st Monday of month, Burns Club, Kambah
Kambah, Wanniassa

Weston Creek 
Molonglo

8.00pm, 2nd Monday of month, Weston Creek Labor Club, Stirling
Chapman, Coombs, Duffy, Holder, Rivett, Stirling, Waramanga, Uriarra, Fisher, Weston, Wright

Woden 


7.00pm, 3rd Monday of month, Southern Cross Club, Woden
Curtin, Garran, Hughes, Lyons, O’Malley, Phillip, Chifley, Farrer, Pearce, Isaacs, Mawson, Torrens, Symonston

ACT Young Labor

7.30pm, 2nd Thursday of month, ACT Labor office
All members of the ACT Branch who are aged between 15 and 26 are eligible to join Young Labor
Donate Upcoming events